רשלנות רפואית – אבחון התקף לב

heart attack

רשלנות רפואית באבחון התקף לב או מקרי חירום רפואיים אחרים

עבור רבים מאתנו, אין דבר מפחיד יותר מטיול לחדר המיון. רק ההחלטה ללכת אומרת שהמטופל מפחד שמשהו לא בסדר והמצב יכול להיות מסוכן. רוב הזמן, הרופאים והאחיות בחדר המיון עושים עבודה נהדרת  באבחון וטיפול המטופל.   אבחון נכון וטיפול מוגש בצורה הטובה ביותר של מטופל שנמצא במצב מסכן חיים הם הריכוז האמתי של  חדר המיון. הרופאים והאחיות  שעודים בחדר המיון צריכים להיות מודעים לסימנים והתסמינים של בעיות מסכנות חיים כמו לדוגמא אבחון של מחלת הסרטן ולהיות מוכנים לספק טיפול ראוי לבעיה.

לצערנו, זה לא תמיד המקרה. רופאים מותשים שעבדו שעות על גבי שעות לא תמיד מקשיבים למטופל  לגמרי, לפעמים הם פשוט טועים בהערכה של המצב. לפעמים ייתכן שהמטופל לא משתף מספיק מידע. הכישלון לאבחן התקף לב, מפרצת, או כל בעיה מסכנת חיים אחרת יכול להרוס את המטופל ואת משפחתו.

 

מהו התקף לב? רשלנות באבחון התקף לב

התקף לב או "אוטם שריר הלב" ("MI ") קורה כאשר באזור מסוים בלב האדם לא מגיעה אספקת הדם שצריכה להגיע. ההפחתה או העצירה של הדם לאזור קורת כשאחד או יותר מהעורקים הכליליים  שמספק דם ללב נחסם. אחסונים של כולסטרול  או שומנים אחרים יכולים להצטבר  בתוך  בכלי הדם האלה כקיר הנקראת לוחית. כשלוחית או חומר שומני חוסמים את הפנים של עורק למצב שהוא לא יכול לספק דם עשיר בחמצן ללב, התכווצויות של השריר קורות, זה נקרא חוסר דם מקומי. חוסר דם מקומי ממושך יכול לגרום למותם של תאים שריריים (נקרוסיס). זה יכול להרוג או לנטרל אדם, בהתחשב ברמה שבה הלב מושפע מהמצב.

 

מהם התסמינים או הסימנים של התקף לב?

התקפי לב מסוימים הם פתאומיים ומלאי מתח שבהם אף אחד לא תוהה  מה קרה. אבל רוב התקפי הלב מתחילים לאט,  עם כאב מזערי ואי נוחות. לרוב, אנשים מושפעים לא בטוחים מה קורה ומחכים יותר מדי זמן לפני שהם מחפשים עזרה. הנה כמה סימנים שיכולים להעיד על  התקף לב:

 • אי נוחות בחזה, בטן, צוואר, גב, זרוע, פרק כף היד או הלסת (כאב, התכווצויות, תחושת שריפה או לחץ) בין אם במאמץ בין אם במנוחה
 • חרדה ממושכת, תחושה של אבדון מתקרב
 • הכאב יכול להתחיל באזור השמאלי של החזה או במרכזו ואז להתפשט לזרוע, ללסת, לגב או לכתף
 • כאב או אי נוחות לרוב הם לא חדים או ממוקדים באזור אחד
 • הם יכולים להיות מעוקבים על ידי בעיות נשימה או קשיים לנשום, זיעה ממשוכת , חוסר שיווי משקל, בחילה, הקאה או סחרחורת קלה
 • יכול להתפתח באזור הבטן ( לרוב מבולבל עם צרבת או בעיות עיכול), זרוע, כתף, פרק כף היד, לסת או גב, ללא תחושה בחזה שהדפוס הזה הוא ללא ציפוי.
 • הכאב לא מושפע מתזוזה של השרירים באזור, והוא לא נהיה גרוע יותר מנשימות עמוקות.
 • אי הנוחות לא ממוקמת מטבעה
 • אחד מתוך שלושה אנשים שחווים התקף לב לא מרגיש כאבי חזה בכלל, דבר המקשה על האבחון הנכון
 • לפני התקף הלב, נשים יותר סבירות לחוות בחילה וכאבי חזה או בטן מגברים. התסמין הראשון שלהם (הגברים) יכול להיות עייפות גבוהה לאחר פעילות פיסית במקום כאבים בחזה.
 • תסמינים כמו בלאקאאוטים, התעלפות, או קשיים לנשום יכולים להיות סימן בעיקר בקרב אנשים חולי סכרת. לאנשים חולי סכרת אין את אותם דחפי כאב עצבי כמו לאנשים ללא סכרת ויכולים לסבול מחוסר דם מקומי ללא כאבים בחזה.

 

מה נחשב רשלנות רפואית באבחון של התקף לב?

מצב של רשלנות רפואית באבחון יכולה לקרות בחדר המיון, התקף לב יכול להיות מאובחן  כצרבת, בעיית עיכול או מחלה אחרת. כל מצב צריך להיות מנותח תחת העובדות שלו והנסיבות שלו אבל נהלים אחרים משנים את מה שנחשב טיפול הולם או לא הולם. הבסיס של הערכה רפואית טובה וטיפול טוב  הוא התחלה  עם בדיקת היסטורית המטופל ובדיקה פיסית של המטופל שנעשות היטב.  ההיסטוריה צריכה להתמקד בגורמים המהווים סיכון  למחלת לב (היסטוריה רפואית של המשפחה,  בעיות לב קודמות, אינטראקציות עם סמי , שימוש באלכוהול של המטופל, עישון וכו') והבעיה הראשית שגורמת למטופל להגיע לחדר המיון.

זהו לא עיסוק מקובל כיום שרופא מאבחן מטופל שחווה כאבים בחזה כלא לא חווה התקף לב על המקום ושולח אותו הביתה. אפילו רמה נמוכה של חוסר דם מקומי מסכנת את המטופל. תסמינים צריכים להיחקר  בעזרת מגוון הכלי האבחון והטיפול הנתונים, אפילו במאות בתי חולים מקומיים וקטנים.

הנחיות, נהלים וחוקים משנים את הצורה בה מטופלים עם כאבים בחזה נבחנים ונבדקים. ההתקדמויות האלה יכולות למנוע טעויות באבחונים, שיכולות להוביל ל לתהליכים לא הכרחיים, חשבונות רפואיים גדולים, פגיעות כלכליות, וזמן שהיה יכול להינצל בזמן איכות עם אהובים שנאבד. לפעמים, כישלון לאבחן התקף לב יכול להוביל למוות.