רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן היא סיבה נפוצה לתביעות רשלנות רפואית, אבל הוכחה של הזנחה מצדו של הרופא הוא דבר קשה.

כישלונו של רופא לאבחן סרטן יכולה אבל לא בהכרח להוביל לתביעה  על רשלנות רפואית. הקטע הבא מדבר על מה כן יכול לזכות מטופל בפיצויים ומה לא לאחר מקרה כזה.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן – הפרת הסטנדרט הרפואי?אבחון סרטן

שאלת מפתח אחת  במקרים של רשלנות רפואית היא  הסטנדרט הרפואי  של הרופא.  נדרש מרופא לפעול  באותה צורה שכל רופא סביר בעבודתו היה פועל  תחת אותן הנסיבות.

כמו ברוב מקרי הרשלנות הרפואית,  תיק שמבוסס על חוסר אבחון ( או אבחון שגוי) המטופל וגם הרופא הנאשם צריכים לקרוא למומחה שיעיד על  הצורה בה רופא סביר היה נוהג.

רק בגלל שהאבחון של הרופא   התגלה אחר כך להיות שגוי  לא בהכרח אומר שהרופא הפר את  הסטנדרט, הוא התנהג בצורה לה הגיונית תחת הנסיבות. סוגי סרטן מסוימים יכולים להיות קשים לזיהוי  או לאבחנה בין השלבים, ולפעמים מחלות כמו  ציסטות יכולה  לגרום לרופא לחשוב שמדובר בסרטן מסיבה הגיונית. טעויות קורות,  אבל טעויות לא הגיוניות עולות לרמה של רשלנות רפואית.

האם ההשלכות של הטעות באבחון היו ניתנות למניעה?

כדי לרופא יימצא אחראי על רשלנות רפואית, המטופל צריך להוכיח שהפציעה או הפגיעה הפיסית לא הייתה ללא ההפרה של הסטנדרט מצדו של הרופא והובילה לרשלנות רפואית באבחון סרטן.  הבקשה הזו יכולה להיות מסובכת במקרה של רשלנות רפואית: למרות שייתכן  שהרופא לא פעל בהגיון בחוסר יכולתו לאבחן את הבעיה, ההשלכות של  המטופל  יכולות להיות זהות עם אבחון נכון.

זה נכון במקרים רבים של סוגי סרטן קטלניים עם שיעור מוות גבוה. באופן כללי, אם למטופל היה פחות מ-50% לשרוד  אבחון  או טיפול, אפילו רופא שהפר את הסטנדרט הרפואי לא יראה אחראי  בגלל שההפרה לא נחשבת הסיבה האמתית למוות.

המטופל (או המשפחה של המטופל) יכולים לטעון שתוחלת חייו של המטופל נקצרה, שאיכות חייו של המטופל ירדה, או שסיכויו של המטופל לשרוד ירד או נאבד עקב רשלנות רפואית באבחון סרטן.  מספר מדינות מסכימות  שמקרים של טענת "הסיכוי הנאבד" יכולות להתקבל כשהמטופל עוד חי. למעשה, אבחון הסרטן לא חייב להיות קטלני, מדינות מסוימות מרשות למטופל לקבל פיצויים על סעיף חיים תחת איום של סרטן אם אבחון רגיל היה מעלים את האיום.

בעוד שסוגים של טענות יכולים להיות מצליחים, הם יכולים להיות כושלים בגלל שהם כוללים יותר מדי השערות ופחות ראיות ועל כך שהם לא כוללים מספיק ראיות רפואיות מוצקות ברשלנות רפואית באבחון סרטן. כמובן, טיפולים סרטניים מודרניים  מעלים את תוחלת החיים של חולה הסרטן רבות ואולי אפילו גורמים להחלמה מהירה, כך שזה לא נכון לומר שרוב תביעות הרשלנות הרפואית בטעות באבחון סרטן מוגנים בהצלחה בגלל שהתביעה כוללת יותר מדי השערות במקום ראיות. כמו ברוב האזורים בתחום המשפטים, התוצאה מבוססת לגמרי על הנסיבות של התיק.

אחריות על אבחון לא נכון של סרטן כשלמטופל אין סרטן

עוד סוג של רשלנות רפואית באבחון סרטן הוא כאשר רופא מאבחן מטופל עם סרטן כאשר הוא לא באמת חולה בסרטן.  אם הטעות באבחון הייתה הפרה של הסטנדרט הרפואי של טיפול, אז הרופא יהיה אחראי על כל נזק שנעשה על ידי  ניתוחים לא הכרחיים או טיפולים אחרים. הרופא גם יכול להימצא אחראי על  הפחד והחרדה שהמטופל סבל מהם בגלל שחשב שהוא חולה בסרטן.

 

עורך דין מומחה לרשלנות רפואית הוא המפתח

קיימים שני סוגים של  מקרים של פגיעה אישית שבהם אתם יכולים לטפל ללא עורך דין, אבל רשלנות רפואית הוא לא אחד מהם. שני הצדדים בכל מקרה של רשלנות רפואית יצטרכו עורך דין מומחה לרשלנות  רפואית. זה נכון במיוחד למקרים של טעות באבחון סרטן.

הסוגים האלה של המקרים יכול להכיל רמת סיבוך גבוהה במיוחד. מעל ומעבר הדרישות המסובכות בתיקים של רשלנות רפואית, בגלל הקושי של אבחון סיבה  ומגוון הדרכים השונות  שנלקחות על ידי מדינות שונות. מטופל צריך להתייעץ עם עורך דין  מנוסה ברשלנות רפואית במקום לנסות להעריך את המצב בעצמו.