רשלנות רפואית באבחון כריש דם

Coagulation

כריש דםאנחנו שומעים על מקרים רפואיים עצובים כל הזמן, וההשפעות שוברות את הלב, במיוחד כשזה קורה למשהו שאנחנו אוהבים, או קורה בפתאומיות ללא כל אזהרה  או אבחון קודם. אדם קרוב חווה שבץ, פרכוס, מפרצת, או סיבוכים אחרים  שנובעים מפקקת חמורה. כל אחד מהמצבים האלה נגרם על ידי קריש דם מוסתר אבל, מה שגורם למחלות האלה להיות הרסניות במיוחד הוא כשאנו מגלים שקרישי הדם האלה היו שם כל הזמן, כלומר- רשלנות רפואית באבחון כריש דם. אבל הרופא נכשל לאבחן בזמן לפני שהתוצאה הפתאומית הוכיחה שמאוחר מדי.

רשלנות רפואית בקרישיות יתר בדם

לרוב הבריאות שלנו נמצאת בידיהם של מומחים רפואיים, ואנחנו סומכים עליהם לטפל בנו. אנו בטוחים שהרופאים   בודקים את הרשימות והאבחונים  ופועלים בהתאם למידע הנתון מבדיקות  וביקורים.  אנחנו סומכים על הרופאים שהם חוקרים מספיק כדי לשים לב לאבנורמליות מסוימת אפילו אם אנחנו לא חשים בדאגה מידית בעצמנו. אחרי הכל, הרופא שלנו הוא זה שמכיר את ההיסטוריה הרפואית של המשפחות שלנו, והוא האחד שיכול להתייחס למצבנו ביחס וזהירות מיוחדת כדי  לוודא שהבדיקות הנכונות נעשות, ממצאים  מתועדים, והאבחון הממושך ונאות נעשה  כשנפגש בבעיה. אבל זה לא תמיד המקרה.

 

גורמים, זיהוי ואבחון מוקדם של קרישי דם

למעשה, קריש דם הוא דרך טבעית של הגוף שלנו לעצור דימום, ויכול להיות צעד חיובי לעצירה של דימום מלהחמיר. הסכנה קורת לקורבן, אמנם, כשקריש דם  עובד במעלה  מערכת הדם של הגוף וגורם לחסימה הוא מרוקן את איברים מדם  וחמצן, אלה שני מרכיבים חשובים  כדי שנשרוד. קריש דם לא מזוהה  עולה לשטח כשהגרוע מכל קורה וכבר מאוחר מדי, כך גם מקרה של מפרצת או שבץ.

קרישי דם באים בצורות שונות, כמו תסחיף ריאתי (קריש דם בריאות) או שבץ תסחיפי (קריש דם שהגיע למוח). קריש לא מאובחן יכול להוביל לפציעה תמידית או אפילו מוות.  אם אתם חווים לפחות אחת מהבעיות הבאות, ייתכן שכדאי לשוחח ( בגלל שזה מתקשר לקריש דם פוטנציאלי)  עם הרופא שלכם,  ותתעקשו לעבור בדיקות נוספות כדי לאשר או להפריך את החששות שלכם:

  • טרשת עורקים /וסקוליטיס /סכרת/התקף לב /פרפור פרוזדורים/השמנת יתר /כאב פתאומי ברגליים, או רגליים וזרועות נפוחות/צבע מוזר של הגפיים /קוצר נשימה מופרז

 

בעוד שאף אחד מהסיבוכים לא מקושר לקרישי דם,  חשוב לשים לב לגוף שלכם ולכל סימן של אבנורמליות  שאתם חווים.  תסמינים פיסיים הם לא  סימני הזיהוי היחידים של  קרישי דם אפשריים. תרופות מסוימות יכולות לגרום לקרישים  וצריך לשוחח עם רוקח מקצועי  או הרופא הראשי שלכם לפני שאתם מוסיפם תרופות לשגרה היומיומית שלכם. דאגה ספציפית מגיעה מתרופות שמכילות אסטרוגן שמקושרות לעלייה בקרישי דם, ובתרופות שנשים רבות צורכות כמו  גלולות למניעת היריון  או תרפיה הורמונית.

 

מהו מקרה של  רשלנות רפואית באיבחון קריש דם?רשלנות באבחון כריש דם

רשלנות רפואית מגיעה בכל מיני צורות, ואחת בולטת מהן היא טעות באבחון.  מקרה של רשלנות רפואית  בטעות אבחון היא כאשר רופא לא מתעלם מגורמים של מחלה או מצב רפואי מתפתח אחר, וזה גורם לסיבוכים גדולים יותר לאחר זמן. מטופל מזורז לחדר המיון  ללא סיבה נראית, רק כדי לגלות תופעת לוואי לתרופה שניתנה לו גורמת לקריש דם. רופא רושם ללקוח לצרוך תרופה כדי לטפל בהתנפחות במפרקים שלו שבסופו של דבר גורמת  להפסקה של זרימת הדם לאיברים שלו. המקרים האלה אינם מבודדים, ולרוב גורמים  למקרים משני חיים והרסניים  למטופלים כמו כריתה, מפרצת או התקף לב.  רופאי שמהירים לספק זריקות כדי להפחית כאבים מוצאים את עצמם במרכזם של תביעות רבות.

 

כישלון לאבחן מצדו של הרופא יכולה לכלול את הכישלונות הבאים וצריכה להילקח ברצינות. אם אתם מאמינים שמשהו שאתם מכירים נפל קורבן  לטעות באבחון  של קריש דם שעלולה לגרום לרשלנות באבחון התקף לב, ייתכן שכדאי לכם להסתכל על מקרים שגורמים לטעות באבחון:

  • תקשורת אפקטיבית
  • השגה של הסכמה מדעת וברורה, כשיש צורך
  • בדיקה ייסודי של כל בעיה בגוף
  • הכרה של תסמינים אמתיים לפני ההרשמה של התרופות
  • בדיקת ההיסטוריה של המטופל, לטווח קצר ולטווח ארוך

אנו סומכים על הרופאים שלנו, במיוחד אלה שטיפלו בנו למשך חיינו. אמנם, העובדה שהם סיפקו טיפול  יכולה להעיד על רמת שאננות שלא מקובלת. לדוגמה, אבחון שמאשר בריאות תקינה יכול להפוך לשגרה, הדבר הטוב הוא שהרופא צריך לשים לב יותר מקרוב לגופים המשתנים שלנו ככל שהגוף שלנו מתפתח, והמצב הפיסי  שלנו מתקדם.